Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C011J)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC011J
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage794
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,000
60%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,123+3.0%
2024$4,004+6.5%
2023$3,760+0.8%
2022$3,731+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft794DeedBook 1073, Page 64

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook Y159, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1964