Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C014J)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 6, 2017

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC014J
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage794
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,600
59%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.0%
2024$3,908+6.5%
2023$3,670+0.8%
2022$3,641+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft794DeedBook 3186, Page 248

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 1725, Page 19

Property Sale

Sale
$125,932
DeedBook 1007, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1964