Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C012F)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC012F
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage484
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
40%
Improvement Value:$30,000
60%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,062+3.0%
2024$2,002+6.5%
2023$1,880+0.8%
2022$1,866+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft484DeedBook 4185, Page 156Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 396, Page 266

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook M131, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1964