Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C017F)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC017F
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage484
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
39%
Improvement Value:$31,000
61%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,103+3.0%
2024$2,042+6.5%
2023$1,918+0.8%
2022$1,903+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft484DeedBook 4661, Page 40

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft484DeedBook 3278, Page 236Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook Y131, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1964