Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C022F)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC022F
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage484
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
40%
Improvement Value:$30,000
60%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,062+3.0%
2024$2,002+6.5%
2023$1,880+0.8%
2022$1,866+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft484DeedBook 5030, Page 94Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft484DeedBook 4216, Page 1

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft484DeedBook 3088, Page 180Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$54,500

From:

To:

Sq Ft484DeedBook 2827, Page 100Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$131,764

From:

To:

Sq Ft484DeedBook 2699, Page 293Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1138, Page 34

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook C133, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1964