Skip to content

270-272 Passaic AvePassaic, NJ 07055

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 20, 2003

Property Information

Block3251
Lot1

Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage2.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$974,600
9%
Improvement Value:$9,562,500
91%
Total Assessment$10,537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$52,410+30.6%
2003$40,120-1.6%
2002$40,770+8.9%
2001$37,427-1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

DeedBook 602, Page 31

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 339, Page 126

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 178, Page 91