Skip to content

15 Kent CtPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 16, 1990

Property Information

Block3251
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,635
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
50%
Improvement Value:$118,000
50%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,772+3.0%
2024$9,489+6.5%
2023$8,911+0.8%
2022$8,842+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,635DeedBook 127, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1935