Skip to content

139 Aycrigg AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3254
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,840
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,900
39%
Improvement Value:$242,300
61%
Total Assessment$400,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,500+3.0%
2024$16,024+6.5%
2023$15,048+0.8%
2022$14,931+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900