Skip to content

202 High StPassaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block3255
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage6,870
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,300
25%
Improvement Value:$647,100
75%
Total Assessment$863,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,598+3.0%
2024$34,571+6.5%
2023$32,464+9.7%
2022$29,583+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft6,870DeedBook 220, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1915