Skip to content

190 High StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block3255
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,283
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
48%
Improvement Value:$208,800
52%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,080+3.0%
2024$15,616+6.5%
2023$14,664+0.8%
2022$14,551+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950