Skip to content

83 Ascension StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block3266
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,853
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
27%
Improvement Value:$333,300
73%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,822+3.0%
2024$18,278+6.5%
2023$17,164+0.8%
2022$17,032+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft3,853DeedBook 3366, Page 19

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 556, Page 133

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 354, Page 157

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook O166, Page 147

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook Q144, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1940