Skip to content

444 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1970

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3273
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF/OFF/4APTS
Dwellings---
ZoningPD-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
31%
Improvement Value:$189,300
69%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+3.0%
2024$11,011+6.5%
2023$10,340+0.8%
2022$10,260+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970