Skip to content

63 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1918

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block3273
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
42%
Improvement Value:$122,800
58%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+3.0%
2024$8,545+6.5%
2023$8,024+0.8%
2022$7,962+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 2911, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1918