Skip to content

60-88 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1903

Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block3274
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/2SB/WHSE
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage2.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$900,400
25%
Improvement Value:$2,699,600
75%
Total Assessment$3,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$148,428+3.0%
2024$144,144+6.5%
2023$135,360-5.9%
2022$143,796+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903