Skip to content

42-50 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3274
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB/2SB/WHSE
Dwellings---
ZoningPD-3
Sq Footage26,761
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,400
39%
Improvement Value:$396,600
61%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,800+3.0%
2024$26,026-1.1%
2023$26,320+0.8%
2022$26,117+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930