Skip to content

136 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1928

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 9, 1993

Property Information

Block3278
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,640
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,600
29%
Improvement Value:$222,000
71%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,889+3.0%
2024$12,517+6.5%
2023$11,754+0.8%
2022$11,663+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 134, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1928