Skip to content

52-54 Guenther PlPassaic, NJ 07055

Built 1959

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Apr 8, 2009

Property Information

Block3278
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,300
38%
Improvement Value:$158,200
62%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,452+3.0%
2024$10,150+6.5%
2023$9,532+0.8%
2022$9,458+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 1761, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1959