Skip to content

455 Passaic Ave.(Unit C002F)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block3302
Lot23
QualifierC002F
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description6U
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,534
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
45%
Improvement Value:$79,800
55%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,970+3.0%
2024$5,798+6.5%
2023$5,444+0.8%
2022$5,402+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 1092, Page 216

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 660, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1930