Skip to content

113 Willett StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block3278
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
31%
Improvement Value:$189,400
69%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+3.0%
2024$11,031+6.5%
2023$10,359+0.8%
2022$10,279+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930