Skip to content

121 Blaine StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block3279
Lot81
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
35%
Improvement Value:$161,900
65%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+3.1%
2024$9,538+6.9%
2023$8,926+0.8%
2022$8,854-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910