Skip to content

409-423 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$5,575,000
Last Sale Date
Apr 22, 2015

Property Information

Block3280
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB/CVS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage12,363
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,000
12%
Improvement Value:$3,429,000
88%
Total Assessment$3,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$160,797+3.0%
2024$156,156-15.5%
2023$184,868+0.8%
2022$183,442+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,575,000

From:

To:

DeedBook 2624, Page 220Recorded5/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$3,900,000
DeedBook 1676, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 315, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook Z163, Page 36