Skip to content

412-432 Broadway(Unit C26A)Passaic, NJ 07055

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block3280
Lot12
QualifierC26A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-6FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage949
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
43%
Improvement Value:$60,000
57%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,329+3.0%
2024$4,204+6.5%
2023$3,948+0.8%
2022$3,918+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft949DeedBook 4096, Page 262

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft949DeedBook 3591, Page 50Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$63,728

From:

To:

Sq Ft949DeedBook 3532, Page 265Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 851, Page 178

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 654, Page 31

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 173, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1975