Skip to content

343 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Apr 22, 1994

Property Information

Block3283
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,880
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
38%
Improvement Value:$200,800
62%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,445+3.0%
2024$13,057+6.5%
2023$12,261+0.8%
2022$12,167+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 136, Page 193

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook Q131, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1920