Skip to content

313 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1949

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block3285
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,563
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,900
32%
Improvement Value:$299,400
68%
Total Assessment$440,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,154+13.9%
2024$15,944+6.5%
2023$14,972+0.8%
2022$14,857+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,563DeedBook 2665, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1949