Skip to content

129 Ridge Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 13, 2003

Property Information

Block3306
Lot103
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,587
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,400
57%
Improvement Value:$267,900
43%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,699+3.0%
2024$24,957+6.5%
2023$23,436+0.8%
2022$23,255+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,587DeedBook 546, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1940