Skip to content

30 Belmont Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block3288
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,015
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
28%
Improvement Value:$248,200
72%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,212+3.0%
2024$13,802+6.5%
2023$12,961+0.8%
2022$12,861+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft3,015DeedBook 1481, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1940