Skip to content

125-127 Van Houten Ave(Unit C0001)Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$336,200
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block3289.02
Lot26
QualifierC0001
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-3FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage2,124
Acreage175

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
39%
Improvement Value:$173,500
61%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,730+3.0%
2024$11,391+6.5%
2023$10,697+0.8%
2022$10,615+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$336,200

To:

Sq Ft2,124DeedBook 830, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1910