Skip to content

21 Grace Terr.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3289
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,123
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
54%
Improvement Value:$115,900
46%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+3.0%
2024$10,010+6.5%
2023$9,400+0.8%
2022$9,328+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940