Skip to content

44 Bond St.Passaic, NJ 07055

Built 1880

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block3289
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,505
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
48%
Improvement Value:$126,500
52%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+3.0%
2024$9,670+8.5%
2023$8,911+0.8%
2022$8,842+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000

To:

Sq Ft1,505DeedBook 4235, Page 14

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2120, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1880