Skip to content

205 Howard Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block3298
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,768
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
36%
Improvement Value:$271,700
64%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,593+3.0%
2024$17,085+6.5%
2023$16,044+0.8%
2022$15,920+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$507,500

To:

Sq Ft3,768DeedBook 1871, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1940