Skip to content

335 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block3287
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,800
27%
Improvement Value:$359,300
73%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,248+3.0%
2024$19,664+6.5%
2023$18,465+0.8%
2022$18,323+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,620DeedBook 1860, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1940