Skip to content

40 Idaho StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3301
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,509
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
53%
Improvement Value:$157,500
47%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,849+3.0%
2024$13,449+6.5%
2023$12,630+0.8%
2022$12,532+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930