Skip to content

10 Idaho StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block3301
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,978
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,300
51%
Improvement Value:$182,300
49%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,280+3.0%
2024$14,839+6.5%
2023$13,935+0.8%
2022$13,827+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft1,978DeedBook 345, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1950