Skip to content

57-59 Dakota StreetPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block3301
Lot68
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,293
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
43%
Improvement Value:$248,900
57%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,993+3.0%
2024$17,473+6.5%
2023$16,409+0.8%
2022$16,282+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,293DeedBook 3806, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1940