Skip to content

455 Passaic Ave.(Unit C001C)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block3302
Lot23
QualifierC001C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description6U
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
59%
Improvement Value:$45,900
41%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+3.0%
2024$4,440+6.5%
2023$4,170+0.8%
2022$4,138+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 3381, Page 208

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 566, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1930