Skip to content

455 Passaic Ave.(Unit C004C)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block3302
Lot23
QualifierC004C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description6U
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,113
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
62%
Improvement Value:$40,300
38%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,342+3.0%
2024$4,216+6.5%
2023$3,959-11.8%
2022$4,488+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,113DeedBook 3433, Page 187

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1594, Page 261

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 644, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1930