Skip to content

455 Passaic Ave.(Unit C003C)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block3302
Lot23
QualifierC003C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description6U
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,125
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
52%
Improvement Value:$59,600
48%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,137+3.0%
2024$4,989+6.5%
2023$4,685+0.8%
2022$4,649+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,125DeedBook 3350, Page 266

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1881, Page 7

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 1428, Page 297

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 659, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1930