Skip to content

38-40 Dakota StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block3302
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
35%
Improvement Value:$336,900
65%
Total Assessment$520,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,468+3.0%
2024$20,849+23.2%
2023$16,928+0.8%
2022$16,797+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft4,260DeedBook 2162, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1920