Skip to content

49 Westervelt PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block1263
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage4,230
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
30%
Improvement Value:$270,600
70%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,902+3.0%
2024$15,443+6.5%
2023$14,502+0.8%
2022$14,390+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,230DeedBook 2877, Page 162

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1073, Page 277

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 456, Page 48

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook U165, Page 337

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook U135, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1925