Skip to content

22 Dakota StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 24, 2006

Property Information

Block3302
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,319
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
35%
Improvement Value:$369,600
70%
Total Assessment$528,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,786+3.0%
2024$21,157+69.2%
2023$12,502+0.8%
2022$12,406+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,319DeedBook 1240, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1940