Skip to content

107 Elmwood AvePassaic, NJ 07055

Built 1932

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 2, 2004

Property Information

Block3303
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,277
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,500
42%
Improvement Value:$214,700
58%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,263+13.6%
2024$13,441+6.5%
2023$12,622+0.8%
2022$12,525+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,277DeedBook 750, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1932