Skip to content

37 The CirclePassaic, NJ 07055

Built 1936

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block3305
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,691
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,400
53%
Improvement Value:$246,800
47%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,448+3.0%
2024$20,829+6.9%
2023$19,488+0.8%
2022$19,338+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft2,691DeedBook 4360, Page 57

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 2672, Page 206Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook C147, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1936