Skip to content

418 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 3, 2012

Property Information

Block3306
Lot122
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,410
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,600
63%
Improvement Value:$102,000
37%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,404+3.0%
2024$11,075+6.5%
2023$10,400+0.8%
2022$10,320+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 2175, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1920