Skip to content

72-76 Crescent AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2021

Property Information

Block3306
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,702
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$361,000
66%
Improvement Value:$183,700
34%
Total Assessment$544,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,458+3.0%
2024$21,810+6.5%
2023$20,481+0.8%
2022$20,323+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940