Skip to content

100 Elmwood Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Church/Charitable

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 11, 1998

Property Information

Block3306
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,445
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,200
50%
Improvement Value:$334,700
50%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$26,703+6.5%
2023$25,075+0.8%
2022$24,882+1.5%
2021$24,522+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,445DeedBook 157, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1940