Skip to content

376 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block3307
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,600
61%
Improvement Value:$138,500
39%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,641+3.0%
2024$14,218+6.5%
2023$13,352+0.8%
2022$13,249+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 286, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900