Skip to content

344 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block3307
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,202
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,100
61%
Improvement Value:$91,400
39%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,668+3.0%
2024$9,389+6.5%
2023$8,817+0.8%
2022$8,749+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,250

To:

DeedBook 924, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1930