Skip to content

464 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1926

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block3308
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,920
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,200
48%
Improvement Value:$224,000
52%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,613+3.0%
2024$17,105+6.5%
2023$16,063+0.8%
2022$15,939+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 1228, Page 242

Property Sale

Sale
$170,600
DeedBook Z149, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1926