Skip to content

526 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$527,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block3309
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,328
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
30%
Improvement Value:$218,400
70%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,823+3.0%
2024$12,452+6.5%
2023$11,694+0.8%
2022$11,603+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$527,000

To:

Sq Ft2,328DeedBook 4182, Page 78

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 3009, Page 296Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910