Skip to content

12 14 Katherine AvePassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$331,600
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block3309
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,018
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
50%
Improvement Value:$92,200
50%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+3.0%
2024$7,415+6.5%
2023$6,964+0.8%
2022$6,910+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$331,600

To:

Sq Ft1,018DeedBook 4734, Page 106

Property Sale

Sale
$331,600
Sq Ft1,018DeedBook 4734, Page 106Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook T164, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1955